!تحصیل در کانادا : تمام جزئیاتی که باید بدانید

کشور کانادا با دارا بودن 21 دانشگاه از میان 500 دانشگاه برتر جهان و 32 کالج در بین 1000 کالج برتر جهان، 572,415 مجوز تحصیل در سال 2018 داشته است. این کشور بهترین برنامه های تحصیل را در سراسرجهان ارائه می کند و میزبان بسیاری از مراکز تحقیقاتی برجسته و موسسات آموزشی جهان است. اگر ادامه تحصیل در خارج کشور یکی از اهداف شماست، تحصیل در کانادا باید در اولویت شما قرار داشته باشد!

مزایای تحصیل در کانادا چیست؟

مدرک تحصیلی معتبر در سراسر دنیا

استانداردهای بالای دانشگاه های کانادا باعث شده مدارک اخذ شده از آن ها در تمامی کشورها معتبر باشند و فرصت های شغلی زیادی، پیش روی فارغ التحصیلان از این موسسات آموزشی باشند .
مدارک دانشگاه های این کشور به راحتی در آمریکا و سایر کشورها معادل سازی شده و دارای اعتبار هستند.

تحصیل در کانادا
تحصیل در کانادا

کیفیت آموزشی بالا

حضور پیوسته سه دانشگاه برتر این کشور در بین 50 دانشگاه برتر جهان دلیلی بر کیفیت بالای آموزشی این کشور است. این دانشگاه ها عبارتند از : دانشگاه مک گیل، دانشگاه تورنتو و دانشگاه برتیش کلمبیا. همچنین سایر دانشگاه های این کشور نیز از رتبه های بسیار عالی برخوردارند و اعتبار سیستم آموزشی کانادا را افزایش می دهند.
مرتبط بخوانید: درباره کانادا

 برای تحصیل در کانادا چه باید کرد؟

گام ۱: الزامات را درک کنید.

اپلای کردن موفقیت آمیز برای یک موسسه آموزشی کانادایی به درک نیازمندی‌های مختلف موسسات و دوره‌های ارائه شده توسط آن‌ها نیاز دارد. متقاضیان همچنین باید آنالیز دقیقی از قوانین و مقررات قابل‌اجرا برای فرآیند درخواست تحصیل در کانادا انجام دهند. به طور ایده‌آل، شما باید برنامه‌ریزی برای تحصیل در کانادا را حداقل یک سال قبل شروع کنید. الزامات مشترک برای همه دانشگاه‌ها و موسسات شامل یک گذرنامه به روز شده، مهارت در زبان انگلیسی یا فرانسوی همراه با مدرک گذراندن آزمون‌های زبان با حداقل نمره و نیز اثبات این که شما می‌توانید هزینه تحصیل و زندگی در این کشورکانادا را تامین کنید. البته این الزامات ممکن است بین استان‌ها تفاوت داشته باشند، به همین دلیل است که این مرحله باید به روش دقیق و سیستماتیک انجام شود.

گام ۲: انتخاب دوره و موسسه مدنظرتان

اولین قدم در جهت انتخاب یک موسسه، اطمینان از اینکه آن موسسه آموزشی خاص (Designated Learning Institution) است. تنها DLIs می‌تواند دانشجویان خارجی را پذیرش کنند.
در یرخی موارد، زمانی که برای تحصیل در کانادا درخواست می‌دهید باید یک دوره ویژه آموزشی را قبل از آغاز برنامه اصلی تحصیلی تان ، به پایان برسانید. برنامه های آکادمیک کانادا نسبت به تغییر دوره‌ها انعطاف‌پذیر هستند، اگر چه بهتر است که گزینه‌های خود را از قبل مقایسه کرده و موردی را انتخاب کنید که واقعا به پی‌گیری آن علاقه‌مند هستید.
 

تحصیل در کانادا
تحصیل در کانادا

گام ۳:  شرکت در آزمون های معتبر زبان

برای ورود موفقیت‌آمیزاز طریق ویزای تحصیلی  به کانادا، هر دانش‌آموز بین‌المللی باید مهارت خود را در زبان انگلیسی یا فرانسه به اثبات برساند. IELTS آزمون ارجح در زبان انگلیسی است و برخی از موسسات نمره آزمون کمبریج انگلیش یا تافل را نیز می‌پذیرند.
برای مدرک زبان فرانسوی‌، شما می‌توانید آزمون های DALF،  DELF، TCFرا انتخاب کنید، اگر چه امتحان TEF  رایج‌ترین گزینه است.
تست را انتخاب کنید، هزینه را بپردازید و تاریخ‌ مناسب را از قبل رزرو کنید. البته شما باید مهارت‌های زبانی خود را افزایش دهید تا مطمئن شوید که درخواست شما رد نمی‌شود.
مرتبط بخوانید: ویزای کار پس از تحصیل در کانادا

گام ۴:  اپلای برای دانشگاه‌ها

اکنون زمان تماس با فهرست نهایی دانشگاه‌ها و دریافت بسته های اپلای آن‌ها و ارائه دادن آن‌ها فرا رسیده‌است. انتخاب چندین دانشگاه می‌تواند مفید باشد اما شما باید هزینه تقاضانامه را در نظر بگیرید که از ۱۰۰ تا ۲۵۰ دلار متغیر است.
به طور تصادفی درخواست ندهید. گزینه‌های خود را مقایسه کنید، دوره و سازمان مورد نظر خود را مشخص کنید و یک یا دو گزینه را به عنوان پشتیبان انتخاب کنید.
هنگام پر کردن فرم درخواست دقت کنید و مطمئن شوید که اطلاعات دقیقی از مدارک خود ارائه می دهید. زمانی که این کار را انجام دادید، زمان آن است که منتظر بمانید تا تایید پذیرش خود را دریافت کنید. زمانی که درخواست شما تایید شود، دانشگاه یک نامه پذیرش ارسال خواهد کرد که یکی از الزامات دریافت ویزای تحصیلی کانادا برای شما خواهد بود.
مرتبط بخوانید: خویشاوندی و ازدواج

اخذ پذیرش تحصیلی در کانادا به چه عواملی بستگی دارد؟

اخذ پذیرش تحصیلی کانادا به عوامل متعددی بستگی دارد که از جمله مهمترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد .

  • رشته تحصیلی
  • دانشگاه مورد نظر برای ادامه تحصیل
  • دانشگاهی که فارغ التحصیل شده اید
  • معدل
  • سابقه کار برای برخی از رشته ها
  • فاصله تحصیلی
تحصیل در کانادا
تحصیل در کانادا

شرایط بورسیه در کانادا چگونه است؟

بورسیه تحصیلی یکی از بهترین راه ها برای تحصیل رایگان در کانادا می باشد. بورسیه‌ های تحصیلی کانادا به دانشجویان بین‌المللی با رزومه های قوی تعلق می گیرد. مبلغ و نوع کمک‌ هزینه بین موسسات مختلف متفاوت است. رقابت برای اخذ بورسیه بسیار بالاست و باید درخواست‌ ها به طور مستقیم از هر دانشگاه صورت گیرد. در ادامه منتخبی از بورسیه‌های متعلق به دانشجویان بین‌المللی را فهرست کرده‌ایم. این بورسیه‌ها از طرف دولت کانادا، دانشگاه‌های کانادایی و یا از طرف سازمان‌ها و تشکیلاتی غیر از دولت و دانشگاه ارائه می‌شوند.

  • کمک‌ هزینه فوق‌دکتری بانتینگ ( Banting Postdoctoral Fellowships) : بورسیه‌ها و کمک ‌هزینه‌‌هایی است که دولت کانادا برای تحصیلات تکمیلی در حوزه‌های علوم طبیعی و اجتماعی یا پژوهش‌های حوزه‌ی سلامت به دانشجویان بین‌المللی اعطا می‌کند.
  • کمک ‌هزینه تحقیقاتی ( IDRC Research Awards ): بورسیه‌هایی است که دولت کانادا برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه در نظر گرفته تا بتوانند پژوهش‌های مقاطع کارشناسی ارشد یا دوره‌ی دکتری را در دانشگاه‌های شاخص کانادا بگذرانند.
  • بورسیه‌های تحصیلات تکمیلی NSERC : بورسیه‌ها، کمک‌هزینه‌ها و فاند های متنوعی است که از جانب دولت کانادا برای دانشجویان ممتاز رشته‌های علوم طبیعی یا مهندسی دانشگاه‌ های معتبر کانادا در نظر گرفته شده است. تأمین مالی این بورسیه‌ها بر عهده‌ی NSERC است.
  • برنامه بورسیه تحصیلات تکمیلی وانیر کانادا (Vanier Canada Graduate Scholarships Program) بورسیه‌هایی است که دولت کانادا برای دانشجویان دکتری بین‌المللی در نظر گرفته است تا بتوانند در برخی از دانشگاه‌های کانادایی تحصیل کنند.

 

Add Your Comment

× How can I help you?